Ultimatum minęło, do wymiany nie doszło. Co z zakładnikami Państwa Islamskiego?

Aktualizacja:

W jordańskim więzieniu nadal przebywa Sadżida al-Riszawi, której uwolnienia zażądali dżihadyści - poinformował w środę wieczorem rzecznik rządu Jordanii. Irakijka z wyrokiem śmierci miała być wymieniona na dwóch zakładników Państwa Islamskiego: Japończyka Kenji Goto i jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha. Los tych dwóch osób pozostaje nieznany, dżihadyści zagrozili ich ścięciem.

Mohammad al-Momani oświadczył, że Jordania nie dostała żadnego dowodu, że pilot schwytany pod koniec grudnia niedaleko Rakki ma się dobrze. Dodawała, że wypuści al-Riszawi tylko w chwili, kiedy islamiści zwolnią pilota.

- To nieprawda, że została ona wypuszczona. Jej uwolnienie zależy od wypuszczenia naszego pilota - oświadczył Mohammad al-Momani.

Szef MSZ Jordanii Nasser Judeh napisał w środę na Twitterze, że Jordania zażądała dowodu, że Kasaesbeh żyje. Państwo Islamskie nie odpowiedziało na to wezwanie.

Z kolei minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida powiedział reporterom w środę wieczorem: - 24 godziny minęły, odkąd potwierdziliśmy wideo, ale nie ma żadnej informacji, ani żadnego większego ruchu.

IS chce wymiany

Po południu w środę minęło ultimatum, zgodnie z którym rząd Jordanii miał zwrócić wolność al-Riszawi. Kobietę skazano na śmierć za swój udział w zamachach z 2005 roku.

Krótko po wyroku, Jordania wprowadziła moratorium. Kilka miesięcy temu kara śmierci została jednak przywrócona, więc al-Riszawi zostałaby stracona w najbliższych tygodniach. Według relacji rozmówcy CNN, kobieta jest bardzo cenna dla Państwa Islamskiego, bo może być siostrą "kalifa" Abu Bakra al Bagdadiego.

24 godziny, a "nawet mniej"

We wtorek islamiści opublikowali wideo. Przykryte było zdjęciem Goto, który w ręku trzymał zdjęcie Jordańczyka. Męski głos - najprawdopodobniej sam Goto - mówi na nim, że "pozostały mu już tylko 24 godziny życia", a jordańskiemu pilotowi "nawet mniej".

Dżihadyści zagrozili zabiciem w ciągu doby japońskiego zakładnika, 47-letniego dziennikarza Kenjiego Goto i 26-letniego jordańskiego pilota wojskowego, jeśli Jordania nie zwolni irackiej niedoszłej zamachowczyni. 44-letnia kobieta została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

Egzekucje Państwa Islamskiego

W sobotę islamiści opublikowali w internecie inne nagranie, w którym informują o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków dżihadyści żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Autor: mk,pk//gak,ja / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: IS, AP