"Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta


Emmerson Mnangagwa, który w piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent Zimbabwe na miejsce Roberta Mugabego, powrócił w środę do kraju i wystąpił publicznie w Harare. - Jesteśmy dziś świadkami początku nowej, rozwijającej się demokracji - obwieścił.

Mnangagwa wołał do wiwatującego tłumu: - Naród się wypowiedział. Głos narodu jest głosem Boga.

Ci, którzy przyszli przywitać przyszłego prezydenta z entuzjazmem przyjęli jego obietnicę zapewnienia mieszkańcom Zimbabwe miejsc pracy. - Potrzebujemy pokoju w naszym kraju i pracy, pracy, pracy - mówił.

75-letni Mnangagwa, były wiceprezydent Zimbabwe, uciekł w tym miesiącu z kraju w obawie o życie, gdy zdymisjonował go Mugabe. Decyzja ta stała się bezpośrednią przyczyną bezkrwawego wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego prezydent - po blisko 40 latach urzędowania - został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska.

Kontakt z dowódcami

Mugabe ustąpił we wtorek. W środę Mnangagwa przyleciał do Harare z Afryki Południowej.

Przemawiając w środę przed siedzibą Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe - Frontu Patriotycznego (ZANU-PF) Mnangagwa ujawnił, że był w kontakcie z dowódcami wojskowymi podczas burzliwych dwóch tygodni od zdymisjonowania go przez Mugabego.

Gdy w niedzielę Mugabe został usunięty z funkcji przewodniczącego ZANU-PF, Mnangagwę wybrano na nowego lidera rządzącego ugrupowania.

Mugabe pozostawał u władzy przez 37 lat i był najstarszym szefem państwa na świecie. Pod jego rządami zasobny wcześniej kraj popadł w ruinę gospodarczą, a jego przeciwnicy polityczni byli prześladowani.

Stał u boku Mugabego

Mnangagwa przez kilkadziesiąt lat stał u boku oskarżanego o autorytaryzm Mugabego i stanowi produkt stworzonego przez niego systemu władzy.

Były wiceprezydent Zimbabwe ma powiązania z zimbabweńskim wojskiem, w trakcie wieloletniej kariery politycznej stawał na czele różnych ministerstw i tajnych służb.

Zdymisjonowany przez Mugabego jako wiceprezydent Mnangagwa uciekł z Zimbabwe i dopiero wtedy zaczął krytykować swego dawnego mentora.

Zdaniem obserwatorów Mnangagwa najprawdopodobniej będzie rządził krajem do wyborów w przyszłym roku.

Autor: tas//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: