Były socjaldemokratyczny premier Norwegii Jens Stoltenberg może zostać nowym sekretarzem generalnym NATO - poinformowały norweskie media. Jako jednego z jego konkurentów wymieniają szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.
Według źródeł dziennika "Aftenposten" kandydatura Stoltenberga ma już poparcie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona oraz prezydenta Francji Francois Hollande'a. Wcześniej norweskiego polityka wsparli prezydent USA Barack Obama oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Z analizy norweskiej telewizji publicznej NRK wynika, że mocną stroną Stoltenberga jest umiejętność uzgadniania kompromisów. "Gdy stosunki z Rosją są najgorsze od zakończenia zimnej wojny, ważne jest, aby mieć sekretarza generalnego NATO, który może rozmawiać z Rosjanami i nie będzie zaostrzać konfliktu" - zauważa NRK.
Zalety i wady Stoltenberga
Za tym, aby to Norweg został nowym szefem NATO, przemawiać ma także zaangażowanie Norwegii. To jeden z nielicznych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie zmniejszył wydatków na obronność. Kraj ten wysłał też swoje wojska do Libii i Afganistanu. Pewną wadą kandydatury byłego premiera Norwegii, jak podaje NRK, może być jego stosunkowo niewielkie doświadczenie w polityce zagranicznej i kwestiach bezpieczeństwa. Z tego powodu Stoltenberg może być bardziej zależny od doradców.
Jens Stoltenberg odmówił norweskim mediom komentarza na temat swojej kandydatury na szefa NATO. Według "Aftenposten" Norweska Partia Pracy, której przewodniczy Stoltenberg, przygotowuje się już do znalezienia jego następcy.
Sikorski wśród kontrkandydatów
Wśród kontrkandydatów Stoltenberga NRK wymienia szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego podkreślając, że był on również w przeszłości ministrem obrony. Na korzyść Polaka przemawiają jego kwalifikacje oraz argument, by stanowisko sekretarza generalnego NATO otrzymał "nowy" członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według norweskiej telewizji Sikorski nie jest jednak znany jako osoba skłonna do zawierania kompromisów. "Będzie pod ogromną presją, aby zastosować twardą linię wobec Rosji" - ocenia NRK. Według norweskich mediów wciąż jednak jest możliwe, że państwa członkowskie NATO z Europy Środkowo-Wschodniej będą popierać Sikorskiego lub innego kandydata zamiast Stoltenberga. Mogą uważać za nieuzasadnione obsadzenie stanowiska szefa NATO przez kolejnego polityka ze Skandynawii. Obecnie sekretarzem generalnym jest Duńczyk Anders Fogh Rasmussen. Jens Stoltenberg z wykształcenia jest ekonomistą. Jako premier rządził Norwegią w latach 2000-2001 oraz 2005-2013.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kjetil Ree